6 sposobów na to jak optycznie powiększyć pokój

Wiele polskich domów i mieszkań składa się z małych pomieszczeń. Często, aby stworzyć niebanalną i funkcjonalną stylizację, trzeba się nagimnastykować. Chociaż fizycznie nie ma możliwości, żeby dodać do każdego wnętrza kilku metrów, są sposoby na to, by wyglądało na większe. Jak optycznie powiększyć pokój?

Jeśli będziemy znali podstawowe triki projektantów, to nawet niewielkie pomieszczenie będzie sprawiało wrażenie przestronnego. Osiągnięcie dobrego rezultatu nie jest wcale takie trudne, jakby się wydawało. A zatem co możemy zrobić?

1. Jasne kolory

Od dawna podkreśla się, że jasne kolory dodają lekkości i powiększają wnętrza, a ciemne wprost przeciwnie. Zatem mając pomieszczenia o niewielkim metrażu, odrzućmy wszystkie ciemniejsze odcienie i skupmy się na pastelach albo bieli. Ponadto warto wiedzieć, że kiedy pomalujemy sufit na kolor jaśniejszy, niż znajduje się na ścianie, to optycznie nie tylko powiększymy całe wnętrze, ale sprawimy, że wyda się wyższe. Zwróćmy uwagę także na podłogę, która również powinna być biała.

2. Jak optycznie powiększyć pokój za pomocą luster?

Drugim niezawodnym sposobem są lustra. Nie bez powodu pojawiają się w tylu hotelach i restauracjach. Wystarczy, że zamiast obrazów powiesimy na ścianie szerokie lustro, a natychmiast wnętrze wyda się jaśniejsze, przyjemniejsze i to, na czym nam najbardziej zależy – przestronniejsze.

3. Stawiaj na lekkie meble

Kolejną propozycją na to, jak optycznie powiększyć pokój są lekkie meble. Co to oznacza? Koncentrujmy się na ażurowych regałach, stołach, krzesłach i sofach mających cienkie nóżki i ściany. Z jednej strony takie meble zajmują mniej miejsca niż te z litego drewna, jakie wykorzystuje się m.in. w stylu angielskim. Z drugiej natomiast nie będą przytłaczać wnętrza. Poza tym wykorzystajmy możliwości, jakie daje wysokość pomieszczenia. Szafy i regały niech będą aż do sufitu, w ten sposób nie tylko wykorzystamy maksymalnie metraż, ale wnętrze optycznie wyda się wyższe.

4. Wykorzystaj właściwości pasów

Na to, jak duże wydaje się pomieszczenie, wpływają nie tylko kolory, jakie wykorzystamy, ale także wszystkie wzory. Jeśli planujemy optycznie powiększyć swój pokój, szczególną uwagę poświęćmy pasom. Pionowe i poziome pasy sprawiają, że wnętrze wyda się wyższe lub szersze w zależności, na co się zdecydujemy. Pasy mogą być na ścianach lub podłodze, ale możemy też zastanowić się nad meblami z widocznym podziałem frontów.

5. Podziel pomieszczenie na strefy

To też zasada, o której specjaliści od aranżacji mówią od lat. Jeżeli podzielimy nasz pokój na kilka stref użytkowych, będzie w nim większy ład, wyda się większy i bardziej funkcjonalny. W zależności od tego, co robimy w danym wnętrzu, może to być strefa odpoczynku, strefa do pracy, czy strefa jadalna.

6. Zrezygnuj z wielu dodatków

W małym wnętrzu każda kolejna dekoracja może wprowadzić większy chaos. Mając mały pokój, stawiajmy na minimalizm. W miarę możliwości zdejmijmy firanki i zasłony, zredukujmy bibeloty i inne ozdoby. Różnica będzie widoczna od razu.

Galeria zdjęć