Aranżacja pokoju dziecka - 4 zasady, o których pamiętaj

Większość z nas z sentymentem wspomina okres dzieciństwa. Nic więc dziwnego, że kiedy przychodzi moment, w którym planujemy urządzenie dziecięcego królestwa, jesteśmy zachwyceni. Aranżacja pokoju dziecka pozwala wzbić się na wyżyny wyobraźni i przypomnieć sobie swoje własne marzenia sprzed lat.

Mamy do wyboru tak wiele materiałów wykończeniowych, mebli i dodatków, że trudno się zdecydować. Jednak musimy pamiętać o tym, że dzieci szybko rosną, a ich upodobania i potrzeby się zmieniają. Oznacza to, że aranżacja pokoju dziecka ma nie tylko zachwycać pod względem wizualnym, ale być też funkcjonalna. Pomimo tego, że każde wnętrze jest inne, jest kilka zasad, którymi powinniśmy się kierować podczas urządzania każdego wystroju.

1. Pamiętaj o podziale na strefy

Niezależnie od tego, w jakim wieku jest dziecko, pamiętajmy o tym, by podzielić jego pokój na strefy. Dzięki temu najłatwiej można stworzyć ergonomiczne wnętrze. Projektanci od lat zalecają ten zabieg we wszystkich pomieszczeniach. Chodzi o to, by tak zaplanować przestrzeń, żeby wydzielić z niej poszczególne obszary wiążące się z innym rodzajem aktywności. I tak możemy mieć na przykład strefę do spania, strefę do pracy, czy strefę do zabawy.

2. Zastanów się nad meblami

Jeśli dziecko jest młodsze, z pewnością naszą uwagę przyciągną kolorowe meble. Dziecięce kolekcje mają bez zwątpienia w sobie sporo uroku, a ich ciekawy design pozwoli efektownie urządzić pokój. Ale zastanówmy się, czy to dobry wybór. Najczęściej meble te są niskie i mało pojemne, więc może przyjść moment, kiedy miejsca w szafkach zabraknie. Druga rzecz, tego rodzaju meble są dobrą propozycją dla przedszkolaka, ewentualnie dla dziecka z pierwszych klas podstawówki. Dla starczych dzieci już nie. Jeśli więc się nastawiamy na to, że wymieniamy całość co kilka lat, propozycja ta jest dobra. Natomiast w sytuacji, kiedy chcemy czegoś na lata, lepiej z tego zrezygnować. Wtedy znacznie lepiej sprawdzą się proste i uniwersalne meble drewniane, a klimat typowy dla pokoju dziecięcego uzyskamy poprzez dobór dodatków.

3. Aranżacja pokoju dziecka musi uwzględniać schowki

Wspomniane wyżej uniwersalne drewniane meble są bardziej praktyczne niż te typowo dedykowane najmłodszym. Jednak dla lepszej funkcjonalności aranżacja pokoju dziecka powinna uwzględniać różnego rodzaju schowki, pojemniki i pudełka. Dzieci mają mnóstwo różnych zabawek, w tym mniejszych i problematycznych — nigdy nie wiadomo, gdzie je odłożyć. W przypadku, gdy nie zaopatrzymy się w pojemniki, albo półki będą otwarte, to nawet jeśli zabawki będą poukładane, to do pokoju wkradnie się chaos. Im więcej zabawek będzie w zamkniętych pudełkach, tym większy porządek i harmonia.

4. Dodatki pasujące do zainteresowań

To, że postawimy na pewną uniwersalność, nie znaczy jeszcze, że pokój zatraci swój dziecięcy urok. Wręcz przeciwnie – pomyślmy nad tym, jakie są zainteresowania dziecka, a następnie zastanówmy się nad dodatkami, które to podkreślą. Różnego rodzaju ozdoby można bardzo łatwo wymienić bez większego remontu w przyszłości. Weźmy pod uwagę na przykład fototapety, obrazki, pufy, figurki, oświetlenie dekoracyjne, naklejki itd.

Galeria zdjęć