Drewno w łazience - czy warto w nie inwestować?

Od wieków drewno jest najchętniej wybieranym materiałem wykończeniowym. Jego obecność w domu wiąże się z szeregiem zalet, ale czy drewno w łazience to dobry pomysł? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi i wiele zależy tak naprawdę od tego, na jaki gatunek się zdecydujemy.

Drewno jest naturalne, uspokaja i koi nerwy. Oprócz tego jest antystatyczne, więc mogą się nim otaczać osoby ze skłonnością do alergii. Do tego jest ciepłe i miękkie, a jego pojawienie się we wnętrzach sprawia, że wkrada się do nich rodzinna atmosfera. Jednocześnie kojarzy się z tym, że jest podatne na działanie wilgoci, a tej w łazience nie brakuje. Nic więc dziwnego, że jego zastosowanie wzbudza to wiele wątpliwości.

Jakie drewno możemy dać do łazienki?

Za reakcję na wilgoć odpowiada skurcz – to od niego zależy, czy drewno będzie butwieć i się odkształcać. Każdy gatunek jest pod tym względem nieco inny. Najlepszym wyborem będą drewna egzotyczne. Ich współczynnik skurczu jest niski, za co odpowiada wysoki poziom naturalnych olejków. Wyroby z drewna egzotycznego są twarde i niestety droższe od naszych rodzimych gatunków. Decydując się na to rozwiązanie, koncentrujmy się na takich gatunkach jak merbai, padouk, teak, czy iroko. Chcąc sięgnąć po coś z nieco niższej półki cenowej, możemy wziąć pod uwagę modrzew lub dąb. Gatunki te są tańsze, a ich parametry pozwalają na wykorzystanie w łazience.

Drewno w łazience wymaga odpowiedniej pielęgnacji

W łazience panuje specyficzny mikroklimat, jest w niej wyjątkowo wilgotno, toteż nasze drewno należy dobrze zabezpieczyć. Najpierw powinniśmy zabezpieczyć powierzchnię specjalnym impregnatem. Ochroni on materiał przed grzybami, pleśnią i wilgocią. Następnie zadbajmy o to, by wydobyć piękno słojów. Doskonale sprawdzi się w tym olejowanie. Są to podstawowe zabiegi, które zwiększą na żywotność i piękno drewna. Dodatkowo nie można zapominać o okresowej konserwacji. Prawidłowa pielęgnacja sprawi, że łazienka będzie dobrze się prezentować przez dziesięciolecia.

Gdzie może pojawić się drewno?

Najczęściej w pierwszej kolejności myśli się o drewnianej podłodze. Jednak drewno jest tak wdzięcznym materiałem, że nie warto się do tego ograniczać. Fenomenalnie będzie wyglądać na przykład pod postacią grubego blatu i łazienkowych szafek. W takim wydaniu drewno będzie świetnie komponować się z nowoczesnymi dodatkami i stylową umywalką. Ciekawą propozycją jest też fornirowy panel do zabudowy wanny.

Jeśli nie drewno to co?

Jak widać, z zalet drewna możemy korzystać nawet w łazience podczas codziennych zabiegów pielęgnacyjnych. Są jednak osoby, które mimo wszystko mają wobec niego wątpliwości. Producenci materiałów wykończeniowych doskonale się na to przygotowali. Nie powinniśmy mieć problemów ze znalezieniem alternatywy. Tutaj najpowszechniejszym wyborem są płytki gresowe, które pod względem wizualnym są bardzo podobne do drewna. Część z nich ma nawet fakturę słojów. Możemy ich użyć na podłodze, ścianie, czy blacie. Z pewnością są odporniejsze i w przeciwieństwie do drewna nie wymagają konserwacji, ale mają swoje minusy. Płytki gresowe nie są tak miękkie i przyjemne w dotyku, a wyjście spod prysznica lub z wanny nie będzie równie przyjemne, jak wtedy, kiedy stopami stąpa się po drewnie.

Galeria zdjęć