Jak powinna wyglądać kuchnia w stylu glamour?

Glamour jest stylem kojarzącym się z szykiem, przepychem i elegancją. Jest propozycją dla osób lubiących otaczać się luksusem.

Kuchnia w stylu glamour z pewnością będzie budzić zachwyt, a jeśli będziemy przestrzegać kilku podstawowych zasad, eleganckie wnętrze uzyskamy bardzo łatwo.

W każdym stylu aranżacyjnym wyróżnia się pewne niepowtarzalne cechy, po których łatwo można poznać, że to właśnie z nim mamy do czynienia. Nie inaczej jest w przypadku stylu glamour. Co warto o nim wiedzieć?

Podstawowa charakterystyka stylu glamour

Przede wszystkim wyróżnikiem jest blask i połysk. Aranżacja w tym stylu ma kojarzyć się z bogactwem. Najczęściej dominującymi kolorami jest biel i czerń. Uzupełniają je bogato zdobione i tapicerowane meble, masywne lustra w złoconych ramach, kryształowe żyrandole. Nie brakuje też różnego rodzaju dekoracji ze szkła, złota i srebra. Wnętrze będzie kojarzyć się nieco z barokowym zamkiem. Jednak taka odsłona stylu glamour nie każdego satysfakcjonuje i nie raz przepych wydaje się przytłaczający. Wtedy też można postawić na coś nieco delikatniejszego. W takim wystroju pojawiają się co prawda wszystkie wspomniane kolory i połysk, ale meble mają delikatniejsze linie, a złoto i srebro jest w niewielkiej ilości.

Kuchnia w stylu glamour – podstawowe zasady

Kiedy urządzamy kuchnię, to podstawą powinna być jej funkcjonalność. Musimy mieć przestrzeń do przygotowywania posiłków, wygodny dostęp do wszystkich sprzętów itd. Jednak to wcale nie znaczy, że musimy rezygnować z estetyki i elegancji. Wręcz przeciwnie, kuchnia w stylu glamour może być urządzona ze smakiem, a przy tym korzystanie z niej będzie komfortowe. Kiedy zaczniemy wybierać meble, skupmy się na tych z połyskiem. Wrażenie luksusu spotęgują marmurowe blaty.

Blasku pomoże dodać także przemyślana aranżacja przestrzeni między blatem roboczym a wiszącymi szafkami. W tym miejscu mogą być eleganckie płytki ceramiczne, na przykład heksagony z błyszczącą powierzchnią, między nimi mogą być złote fugi. Miejsce to będzie ciekawie wyglądać, kiedy ułożymy płytki złote. Sprawdzi się też szklana tafla z ciekawą grafiką. Jeśli zdecydujemy się na to, by na ścianie był błyszczący materiał, zrezygnujmy z niego na podłodze – nadmiar blasku może nie robić dobrego wrażenia.

Aby wydobyć całe piękno odbijających światło faktur, musimy zadbać o oprawę świetlną. Największą ozdobą naszej kuchni będzie efektowny kryształowy żyrandol. Przyciągnie spojrzenia, a po zapaleniu zapewni grę świateł, która sprawi, że cały wystrój będzie wyglądał na jeszcze bardziej elegancki. Oprócz niego na ścianie mogą być kinkiety z kryształami. Natomiast w okolicach blatu roboczego skupmy się głównie na aspekcie praktycznym i zadbajmy, byśmy podczas gotowania mieli wystarczająco dużo światła.

Kuchnia z jadalnią

W przypadku kiedy nasza kuchnia ma być połączona z jadalnią, musimy też spojrzeć na stół i krzesła, które muszą stylistycznie pasować z całym wystrojem. Wtedy należałoby wrócić do tego, co było na wstępie, czyli konieczności włączenia w aranżację tapicerowanych mebli. Takie też powinny być nasze krzesła. Natomiast stół ma mieć szklany błyszczący blat.

Galeria zdjęć