Pomysły na ścianę w salonie – 4 inspiracje

Salon jest najbardziej reprezentacyjnym pomieszczeniem w naszym domu. To w nim przyjmujemy gości, organizujemy spotkania towarzyskie i relaksujemy się po dniu spędzonym w pracy. Powinniśmy więc tak zaplanować jego aranżację, by była dopracowana w najdrobniejszym szczególe. Często problemem jest ściana i to, co powinno się na niej znaleźć. Zatem zastanówmy się, jakie są najpopularniejsze pomysły na ścianę w salonie?

Jeszcze kilkanaście lat temu nie dostrzegano potencjału, jaki tkwi w ścianach. Miały jedynie rozgraniczać dwa pomieszczenia. Tapetowano lub malowano każdą tym samym kolorem. Później zaczęły pojawiać się fototapety, które szybko podbiły nasze serca. Teraz możliwości mamy znacznie więcej, a jeśli się chwilę zastanowimy nad tym, co będzie na ścianie, to uczynimy z niej jedną z największych ozdób wnętrza. Ponieważ projektanci i producenci materiałów wykończeniowych proponują coraz to ciekawsze propozycje, pomysły na ścianę w salonie mogą być bardzo różnorodne.

1. Ponadczasowe cegiełki

postawić też na specjalne płytki w kolorze białym, szarym lub czarnym. Wzór będzie bardzo wyraźny i jeżeli obawiamy się, że będzie zbyt przytłaczający, cegły ułóżmy na jednej ścianie albo jej fragmencie. To wystarczy, by wnętrze zyskało nowy charakter.

2. Pomysły na ścianę w salonie z płytkami ceramicznymi

Płytki ceramiczne kojarzą się raczej z łazienką i kuchnią, ale nowoczesne produkty są tak oryginalne, że zachęcają do tego, by ułożyć je w innych pomieszczeniach. Na przykład w naszym salonie. Podobnie jak z cegłami, układajmy je tylko na jednej ścianie, mogą być za kanapą lub sofą. Zwróćmy szczególną uwagę na płytki heksagonalne. Wizualnie przypominają plaster miodu. Decydując się na kilkukolorowy wzór, uzyskamy efekt trójwymiarowości. Interesujący rezultat uzyskamy, kiedy ciasno ułożone płytki będą się rozluźniać. Wzór wyglądałby jakby był w ruchu.

3. Eleganckie drewno

Jeżeli interesują nas pomysły na ścianę w salonie urządzonym w stylu rustykalnym lub angielskim, to dobrą propozycją może być drewno. Drewno ma to do siebie, że pasuje do każdego stylu i pomieszczenia. Domy w całości zbudowane z drewna, w których belki i sęki są widoczne, mają w sobie sporo uroku. Jednak nawet jeśli mieszkamy w nowoczesnym budownictwie, nic nie stoi na przeszkodzie, by wprowadzić do salonu odrobinę natury. Drewniana ściana będzie wyglądać elegancko i wprowadzi do wnętrza nieco ciepła.

4. Beton na ścianie

A może interesuje nas coś w drugą stronę? Marzymy o pięknym industrialnym lub loftowym salonie i szukamy czegoś, co podkreśli jego klimat. Wtedy warty uwagi jest beton. Betonowe płyty są spotykane coraz częściej. Z reguły są szare i o nieregularnej powierzchni, ale możemy postawić również na takie kolory jak beż, czy czerwień. Jeżeli mimo wszystko beton wydaje nam się zbyt surowy, spójrzmy na to, co oferuje kamień. Możemy układać finezyjne wzory, przez co każda kamienna ściana będzie zupełnie inna. Kamień dobrze wygląda w okolicy kominka albo przy telewizorze.

Galeria zdjęć