Ściana nad blatem w kuchni – jak można ją wykończyć?

Urządzając kuchnię, w pierwszej kolejności patrzy się na funkcjonalność i ergonomię. Starannie planujemy rozkład szafek, zastanawiamy się, gdzie będziemy chować artykuły spożywcze, czy sprzęty. Ważna jest też przestrzeń robocza. Pojawia się jednak pytanie, co będzie nad nią. Nie ulega wątpliwościom, że ściana nad blatem w kuchni jest narażona na wiele zabrudzeń. Jak można ją wykończyć?

Wielość materiałów wykończeniowych, a często również nieszablonowe podejście projektantów sprawiają, że przestrzeń nad blatem może być ciekawą dekoracją. Nie brakuje propozycji, które pozwolą odmienić całe wnętrze, a przy tym są odporne na zabrudzenia i łatwe w czyszczeniu. Oto kilka najczęściej stosowanych rozwiązań.

Ściana nad blatem w kuchni wykończona szkłem

To wyjątkowo praktyczna opcja, a przy tym dająca ogromne możliwości. Obojętnie jakie zabrudzenia powstaną podczas gotowania, taflę szkła wystarczy przetrzeć. Dostępne w sklepach panele szklane mogą mieć dowolny kształt i rozmiar, więc bez trudu można znaleźć coś na wymiar. Montaż panelu jest prosty, a przy tym do produkcji korzysta się z bezpiecznego szkła hartowanego. Nie bez znaczenia jest też estetyka. Szkło może być gładkie i w każdym kolorze. Ponadto mogą je zdobić obrazy abstrakcyjne, wizerunki miast lub krajobrazy. To pozwala z łatwością dopasować panel do pozostałych kolorów i elementów wyposażenia wnętrza.

Farba tablicowa coraz popularniejsza

Farba tablicowa stanowi równie funkcjonalne rozwiązanie jak szkło. Łatwo się ją myje, doskonale współgra z blatem drewnianym i z płyty. Czerń farby tablicowej świetnie komponuje się ze wszystkimi kolorami. Jej nakładanie jest bardzo łatwe – wystarczy wyposażyć się w miękki wałek i pokryć ścianę w ten sam sposób, jak każdą farbą. Część farb tablicowych to jednocześnie farby magnetyczne, dzięki czemu nie tylko można na ścianie coś zapisać, ale przypiąć przepis, listę zakupów, notatkę.

Nieśmiertelne płytki ceramiczne

Przy okazji przestrzeni nad blatem nie można nie wspomnieć o płytkach ceramicznych, jakie w tym miejscu stosuje się od lat. Łatwo się je czyści, są wyjątkowo trwałe i estetyczne. Jednak trzeba bardzo uważać przy montażu, by były ułożone równo. Najlepiej, kiedy zajmuje się tym osoba, która ma na tej płaszczyźnie doświadczenie. Niewątpliwą zaletą płytek jest ogromny wybór wzorów. Z łatwością da się dopasować coś do każdego stylu aranżacyjnego. Można poprzestać na tradycyjnych gładkich płytkach kwadratowych lub prostokątnych, albo pójść w stronę czegoś bardziej oryginalnego. Ciekawie będą wyglądać m.in. heksagony czy arabeski.

A może drewno?

Nie od dziś wiadomo, że obecność drewna wprowadza przyjemny i ciepły klimat do każdego wnętrza. Można o nim pomyśleć także podczas aranżacji ściany nad blatem, przy czym trzeba pamiętać, by je dobrze zabezpieczyć, w przeciwnym razie szybko powstaną na nim plany. Zamiast rodzimych gatunków poleca się raczej drewno egzotyczne. Jednak jego koszt jest wysoki, toteż część osób decyduje się na zakup płyty laminowanej, która ma imitować drewno.

Galeria zdjęć