Feng shui w sypialni

Sypialnia ma sprzyjać odpoczynkowi i regeneracji sił, musimy więc bardzo dokładnie przemyśleć cały wystrój. Są osoby, które w swoich staraniach dążących do stworzenia harmonijnego wnętrza kierują się w stronę feng shui. Co to jest i jak wprowadzić feng shui w sypialni?

Feng shui jest praktyką wywodzącą się z Chin. Wnętrza urządzone w zgodzie z tymi zasadami mają być przepełnione dobrą energią i zapewniać szczęśliwsze życie. Dla większości z nas brzmi to dosyć tajemniczo, ale prawda jest taka, że kiedy bliżej się z tym zapoznamy, to okaże się, że wiele wskazówek jest dosyć oczywistych. Łatwo też dojdziemy do wniosku, że w swojej pracy wykorzystują je projektanci wnętrz.

ABC feng shui w sypialni

Tworząc projekt aranżacji, najtrudniej rozpocząć, później w naszej głowie pojawia się coraz to więcej pomysłów. Podobnie jest z feng shui. Jak już poznamy podstawowe zasady, to dalsza część będzie prostsza. Podstawą są porządki. Wbrew pozorom bałagan w sypialni może mieć duże znaczenie dla naszego snu. Musimy zadbać, by na krzesłach czy komodach nie leżały sterty ubrań i innych przedmiotów. Pamiętajmy, by przed spoczynkiem włożyć je do szafy lub kosza na pranie. Możemy wręcz wygospodarować specjalną półkę na rzeczy, które zamierzamy założyć jeszcze następnego dnia.

Tak samo nigdzie nie mogą leżeć porozrzucane dokumenty i książki. Gromadzą sporo kurzu i zwiększają wrażenie bałaganu. Albo przenieśmy je do innego pomieszczenia, albo zainwestujmy w zamykany regał. Kolejna kwestia to różnego rodzaju dodatki. Przywykliśmy do tego, że powinny się znaleźć w każdym pomieszczeniu. W tej sytuacji postawmy raczej na minimalizm. Owszem, mogą się pojawić, ale nie może ich być zbyt wiele. Kiedy już uporządkujemy przestrzeń wokół siebie, możemy pójść o krok dalej i zająć się ustawnością mebli.

Przemeblowanie

Przy feng shui istotne jest rozmieszczenie wszystkich mebli w pomieszczeniu. W przypadku łóżka szczególnie dużo uwagi poświęca się łóżku. Liczy się przede wszystkim wygoda. Materac musi dostosowywać się do kształtu kręgosłupa podczas snu i dobrze przepuszczać powietrze. Ponadto nasze łóżko ma posiadać zagłówek zapewniający komfort i bezpieczeństwo. Jeżeli mamy taką możliwość, to nie stawiajmy go w rogu. Wedle zasad feng shui wokół niego powinna być przestrzeń, zapewniająca dostanie się do łóżka z każdej strony. Zwraca się także uwagę na to, że pościel ma być przyjemna dla skóry i z naturalnej oddychającej tkaniny.

Ważne jest również to, gdzie umieścimy wszystkie dodatki. Dwa tworzące komplet obrazy mogą być nad łóżkiem. To wprowadzi wrażenie harmonii, podobnie jak wszystkie elementy, które będą symetryczne. Możemy na przykład zainwestować w dwie takie same szafki nocne, na których staną identyczne lampki. Naprzeciw łóżka może stać komoda. Za to czymś, co naprzeciw łóżka stać ani wisieć nie może, jest lustro. Jeśli wierzyć starochińskim twierdzeniom, lustro odbija złą energię i zaburza sen. Miejscem dla niego jest boczna ściana, ewentualnie przestrzeń nad łóżkiem, jeśli chcemy zamienić obrazy na lustro.