Fornir - zalety i wady

Wybierając meble, staniemy przed koniecznością odpowiedzi na mnóstwo pytań. Jednym z nich dotyczy materiału, z jakiego będą meble i jak są wykończone. Być może weźmiemy pod uwagę fornir, ale jakie są jego zalety? Kiedy warto się na niego zdecydować?

W największym skrócie można powiedzieć, że fornir jest typem okleiny meblowej. Powstaje z cienkiego impregnowanego drewna. Im grubsza okleina, tym jest trwalsza. Chociaż większość osób niewiele może powiedzieć na temat forniru, nie jest on niczym nowym. Nieraz pojawiają się na przykład na najcenniejszych antykach.

Naturalny a modyfikowany

Przeglądając oferty sklepowe, znajdziemy dwa rodzaju forniru – naturalny i modyfikowany. Oba powstają z drewna, ale stosuje się inne technologie. Każdy z tych typów wiąże się z innymi wadami i zaletami. Fornir naturalny tworzy się poprzez skrawanie kłody na cienkie arkusze, które łączy się w wiązki. Otrzymuje się wtedy produkt odzwierciedlający rysunek słojów i kolor drewna. Natomiast modyfikowany powstaje w wyniku klejenia i prasowania naturalnego forniru. Później tnie się go na plastry.

Fornir – zalety

Skoro tak zachwycamy się pięknymi eksponatami i meblami sprzed kilkuset lat, to oczywiste jest, że jedną z podstawowych zalet tego materiału jest jego trwałość. Decydując się na fornir, zyskujemy gwarancję, że meble będą wyglądać pięknie przez wiele lat. Odporność na zarysowania, czy wodę jest bez porównania większa, niż gdybyśmy postawili na tanią laminowaną okleinę.

Nie bez znaczenia są również walory estetyczne. Drewno ma swój urok, potrafi urozmaicić każdą aranżację, dodając jej szyku i elegancji. Arkusze, które są z naturalnego drewna, mogą charakteryzować się unikatowością wzoru i rysunkiem sęków drewna. Poza tym fornir cechuje się ogromną różnorodnością. Może przypominać wiele gatunków, w tym drewno egzotyczne. Jeżeli wybierzemy produkty modyfikowane, materiał może być dodatkowo barwiony.

Jeśli chcemy wydłużyć żywotność i estetyczny wygląd mebli, wystarczy jedynie ciepła woda i miękka szmatka. Nie potrzeba żadnych szczególnych zabiegów konserwacyjnych.

Co z wadami?

Trudno znaleźć materiał, który całkowicie byłby pozbawiony wad. A jeśli jest tak dobry, to wadą jest cena. I tak właśnie jest w tym przypadku. Wybierając meble z fornirem, musimy się liczyć z tym, że koszt nie będzie zbyt niski. Drugą wadą jest pojawienie się uszkodzeń na skutek nieprawidłowej pielęgnacji. Jeśli sięgniemy po preparaty do drewna albo do zwykłego laminatu, nasze meble to odczują. Tak samo jak odstawianie gorącego garnka czy szklanki. Jednak to częściej dotyczy forniru naturalnego, a chcąc to wyeliminować, wystarczy, że postawimy na wersję modyfikowaną.

Zastosowanie

Najczęściej fornir kojarzy się z płytami meblowymi i takie jest jego najczęstsze zastosowanie. Z jego udziałem można stworzyć elegancją sypialnię, salon, kuchnię, czy biuro. Ale można go wykorzystać znacznie szerzej. Coraz częściej stosuje się go do zrobienia paneli sufitowych i ściennych, a także paneli podłogowych. Jest też okleiną parapetów, drzwi, sprzętów muzycznych. W części przypadków można go wykorzystać nawet na elewacji budynku.

Galeria zdjęć