Garderoba – czy warto w nią inwestować?

Jeszcze do niedawna garderoba kojarzyła się z wielkimi domami i prestiżem. Teraz spogląda się na nią również przez pryzmat funkcjonalności, ale czy może konkurować z szafą na wymiar?

Zacznijmy od tego, że wbrew powszechnej opinii, w dobrze zorganizowanej garderobie jest miejsce nie tylko na ubrania. Zwolennicy tego rozwiązania podkreślają, że jeśli przemyśli się projekt, to pomieści o wiele więcej przedmiotów niż szafa. Jeżeli stanowi odrębne i do tego duże pomieszczenie, zdarza się, że w garderobie znajduje się nawet… kącik do prasowania!

Podstawowe zasady podczas tworzenia garderoby

To, jak duża i pojemna będzie nasza garderoba, zależy z jednej strony od tego, ile miejsca na nią wygospodarujemy, a z drugiej czy będzie osobnym pomieszczeniem, czy przybierze formę dużej szafy. Bez względu na to, czy decydujemy się na zakup gotowych szafek i półek, czy interesują nas meble na wymiar, musimy się najpierw dobrze przemyśleć, do czego będą służyć. Zastanówmy się, ile potrzebujemy półek na buty, wieszaków na koszule, sukienki, spodnie i krawaty.

Garderoba wcale nie musi stanowić integralnej części sypialni. Jednak ze względu na rodzaj przedmiotów, jakie się przechowuje wewnątrz, dobrze, by do sypialni lub łazienki było blisko. Lokalizacja w dużej mierze zależy od rozkładu domu, a poza sypialnią często organizuje się garderobę w przedpokoju albo na poddaszu. Aby mówić o funkcjonalności, między szafami powinno być co najmniej 100 cm odległości. Z kolei wejście do garderoby nie może być mniejsze niż 80 cm. Musimy także pamiętać o dobrej cyrkulacji powietrza, sprawdzi się więc kratka wentylacyjna.

Jakie zalety ma garderoba?

Wiemy, jak powinna wyglądać garderoba, ale zastanówmy się, dlaczego warto w ogóle w nią inwestować. W dalszym ciągu jest ona symbolem życiowego sukcesu i prestiżu. Możemy ją zaplanować pod kątem naszych indywidualnych potrzeb. Dzięki różnorodnym systemom przechowywania poza ubraniami możemy uporządkować znacznie więcej przedmiotów. I tak mogą znaleźć się szuflady na biżuterię, czy wieszaki na paski. To też świetne miejsce do przechowywania akcesoriów sportowych jak kask, czy pianka do nurkowania.

Przy większej garderobie, w której zmieści się więcej niż jedna osoba, możemy wziąć pod uwagę wydzielenie miejsca na przykład dla dzieci. Warto też dodać nieco charakteru poprzez postawienie toaletki z lustrem. Wracając do tego, co było na wstępie – przy wnętrzu o większym metrażu da się postawić deskę do prasowania i kosz z praniem do wyprasowania. Nie tylko mamy osobne pomieszczenie, ale wystarczy, że zamkniemy drzwi garderoby, a cały ewentualny bałagan znika, niczym za sprawą magicznej różdżki.

Co z wadami?

Z pewnością organizacja garderoby będzie problematycznym pomysłem w małym mieszkaniu, gdzie liczy się każda przestrzeń. Tam korzystniej postawić na szafę wnękową lub na wymiar. Jeżeli mamy tendencję do bałaganiarstwa, bez zwątpienia szybko bałagan wkradnie się do garderoby. I już tam pozostanie. Żeby garderoba była w pełni funkcjonalna, jej projekt musi być przemyślany, a więc lepiej postawić na wsparcie fachowca.

Galeria zdjęć