Jak zorganizować biuro w domu?

Obecnie, kiedy sytuacja epidemiologiczna jest niestabilna, wiele firm decyduje się na zdalny system pracy. Ma to niewątpliwie wiele zalet, ale nie zapominajmy, że dla efektywności i wygody pracy liczą się warunki, w jakich wykonujemy swoje obowiązki. I chociażby z tego względu warto zastanowić się nad tym, by zorganizować biuro w domu. Dla części osób praca zdalna jest jedynie przejściowym rozwiązaniem. Inni planują w tym systemie pozostać, a jeszcze inni od zawsze część swoich obowiązków zawodowych wykonują w domu. Nie zmienia to faktu, że w każdym z tych przypadków niezbędne jest to, by tak zaaranżować przestrzeń, by jak najbardziej dopasować ją do charakteru pracy. Sprawdźmy, co jest ważne.

Dla części osób praca zdalna jest jedynie przejściowym rozwiązaniem. Inni planują w tym systemie pozostać, a jeszcze inni od zawsze część swoich obowiązków zawodowych wykonują w domu. Nie zmienia to faktu, że w każdym z tych przypadków niezbędne jest to, by tak zaaranżować przestrzeń, by jak najbardziej dopasować ją do charakteru pracy. Sprawdźmy, co jest ważne.

Biuro w domu – meble to podstawa!

Najważniejszym przedmiotem służącym do pracy w każdym gabinecie jest oczywiście biurko. W zależności od tego, jaki styl aranżacyjny preferujemy, może być proste i z oszczędnym wzornictwem lub wprost przeciwnie – być masywne i przesycone bogatymi zdobieniami. Najważniejsze jednak, by miało na tyle szeroki blat, by zmieścił się komputer, klawiatura, dokumenty i inne przybory, bez jakich pracować nie możemy.

Jak jest biurko, to nie może zabraknąć krzesła. Musi pasować pod względem wysokości do biurka. A im więcej czasu spędzamy przy pracy w ciągu dnia, tym bardziej ważna jest ergonomia. Po kilku godzinach siedzenia na twardym i niewygodnym krześle nabawimy się bólu kręgosłupa lub głowy.

Do tego pomyślmy o regale na dokumenty, komodzie, szafkach. To pozwoli zachować porządek i wprowadzić harmonię. Poza tym biuro w domu będzie wyglądać profesjonalnie, a wszystko to razem sprawi, że będzie nam się pracowało lepiej.

Pamiętaj o oświetleniu

Podczas dłuższej pracy, zwłaszcza tej przed komputerem, oczy się męczą. W konsekwencji koncentracja spada i pojawiają się bóle głowy. Dlatego też koniecznie podczas tworzenia aranżacji pomyślmy o dobrym oświetleniu. Jeżeli jest taka możliwość, biurko powinno stać przy oknie, a na nim wisieć rolety lub żaluzje. O ile jesienią i zimą szukamy światła i promieni słonecznych, o tyle latem jest ich w nadmiarze i lepiej okno nieco zasłonić. Ponadto na biurku powinna być dobra lampka biurowa, a na suficie lampa dająca światło maksymalnie zbliżone do światła dziennego.

Co z kolorystyką?

To, jakimi kolorami się otaczamy, ma duże znaczenie na jakość pracy. I nie zawsze sprawdzą się te same odcienie. Jeżeli nasza praca wymaga skupienia i ciszy, weźmy pod uwagę odcienie niebieskiego. Sprawdzą się na przykład, kiedy zajmujemy się rachunkami i księgowością. Fiolet ma właściwości uspokajające i zwiększa kreatywność i możemy o nim pomyśleć, kiedy nasza praca ma charakter artystyczny. Tak samo inspirujący jest żółty, ale jeśli mamy osobowość choleryka to lepiej zachowajmy ostrożność. Jeśli pracujemy w agencji reklamowej, gdzie liczy się dynamizm, możemy rozpatrzyć wprowadzenie nieco czerwieni. Przy długotrwałej pracy z komputerem sprawdza się zieleń odciążająca wzrok. Natomiast jeżeli piastujemy wysokie stanowisko i chcemy to podkreślić, dość dobrze sprawdzą się odcienie brązu.

Galeria zdjęć