Laminat czy fornir – które pokrycie blatu sprawdza się lepiej?

Planując remont kuchni, trzeba zmierzyć się z wieloma dylematami. Musimy wybrać materiały wykończeniowe, określić, w jakim stylu będzie wnętrze i jakie będą do niego pasować kolory. Będziemy też musieli odpowiedzieć sobie na pytanie, z czego będzie kuchenny blat. Czy w tym przypadku lepszą opcją będzie laminat, czy fornir?

Gdybyśmy spojrzeli na meble wykończone oboma tymi materiałami, to nie raz okazałoby się, że są do siebie bardzo podobne pod względem wizualnym. Jednak wbrew pozorom różnic między nimi jest sporo i nie chodzi tylko o cenę. Sprawdźmy, co warto wiedzieć o laminacie i fornirze, zanim zdecydujemy, który z nich zagości w naszej kuchni.

Czym jest fornir?

Nie ulega wątpliwości, że najelegantszym i najwytworniejszym surowcem, z jakiego robi się meble, jest lite drewno. Niestety jest przy tym bardzo kosztowne, więc większość osób szuka tańszej alternatywy. Właśnie wtedy dobrą propozycją może być fornir. To również jest drewno, ale w formie cienkich płatów pozyskanych na drodze skrawania płaskiego, obwodowego albo mimośrodowego. Jest to więc naturalna okleina, która wciąż jest z drewna, choć tańsza, a przy tym odporniejsza na pękanie i wypaczanie niż zwykłe drewno. Jego zaletą jest również możliwość wykorzystania na różnych powierzchniach, również tych o nieregularnych kształtach. Fornir może pochodzić z rodzimych lub egzotycznych gatunków.

Podczas czyszczenia forniru trzeba uważać z wodą – drewno w żadnej odsłonie jej nie lubi. Najlepiej postawić na lekko wilgotną ściereczkę i preparaty chemiczne jak oleje i woski, które mają skład dopasowany do pielęgnacji drewna. Nie tylko wyczyszczą powierzchnię, ale zabezpieczą przed wilgocią i pękaniem.

Kilka słów o laminacie

Inną alternatywą dla drewna jest okleina z laminatu. Cena tego materiału jest jeszcze niższa niż w przypadku forniru. Laminat najczęściej stosuje się w niedrogich meblach wyprodukowanych z płyty MDF. Powstaje z tworzywa lub włókien celulozowych. Jedną z jego podstawowych zalet jest cena, ale oprócz tego wykazuje lepszą niż drewno odporność na działanie wilgoci. Do tego łatwo się go czyści. Do wyboru jest mnóstwo wzorów w wielu kolorach. Często sięga się po laminat z połyskiem, który może być na frontach mebli. To idealna propozycja do wnętrz nowoczesnych.

W przeciwieństwie do forniru przy laminacie nie trzeba zaopatrywać się w specjalistyczne preparaty. Wystarczy woda z płynem do naczyń. Jednak jeśli ciecz zostanie na blacie zbyt długo, zwłaszcza przy krawędziach, to blat może zmienić kolor lub pękać.

Który z materiałów jest lepszy?

Oba rozwiązania są popularne i warto o nich pomyśleć. To który z nich jest lepszy, zależy od tego, jakie są nasze oczekiwania. Jeśli chcemy, by meble sprawiały wrażenie drogich, chcemy, by nasze wnętrze było przytulne, to zdecydowanie lepszy będzie fornir. A kiedy liczy się wygoda użytkowania, łatwość czyszczenia i cena, to ciekawszą opcją będzie laminat. Nie będzie on jednak tak podobny do litego drewna jak fornir. Musimy więc sobie odpowiedzieć na pytanie, czy interesuje nas faktura drewna, czy inny nowoczesny wzór.

Galeria zdjęć