Mała kuchnia w bloku – jak ją urządzić?

Nie bez powodu mówi się, że kuchnia jest sercem w domu. Spędzamy w niej sporo czasu na przygotowywaniu posiłków, jedzeniu, a często i na długich rozmowach z domownikami. Nic więc dziwnego, że wiele osób marzy o tym, by była przestronna i stylowa. Niestety, jeśli mieszkamy w budynku wielorodzinnym, o tej przestronności możemy zapomnieć. Mała kuchnia w bloku stanowi wyzwanie aranżacyjne, ale może być tak samo efektowna i funkcjonalna jak ta o dużym metrażu. Przede wszystkim podczas tworzenia projektu musimy postawić na ergonomię. W małej kuchni nie ma miejsca na dużą liczbę przedmiotów i dekoracji. Koncentrujmy się na zorganizowaniu przestrzeni roboczej, dbając, by w pomieszczeniu panował ład. Postarajmy się też o to, by pomieszczenie optycznie powiększyć. Jak osiągnąć taki efekt?

Kolory i wzory – czyli jak duże znaczenie ma tło

Zacznijmy od wyboru odpowiednich kolorów. Ponieważ chcemy, by mała kuchnia w bloku wyglądała na większą, niż jest w rzeczywistości, powinniśmy zrezygnować z kolorów ciemnych i mocnych. Zamiast nich dobrze sprawdzą się jasne barwy jak biel albo kolory pastelowe. Jasna kuchnia jest przytulniejsza i optycznie przestronniejsza. Możemy ją też wizualnie powiększyć poprzez dobór odpowiednich mebli.

Zastanawiając się nad tym, w jaki sposób ozdobić ściany, rozważmy na przykład podłużne pasy. W zależności od tego, czy będą w poziomie, czy w pionie, sprawią, że kuchnia będzie wydawać się wyższa lub szersza. Pomocne jest także większe lustro, jednak nie montujmy go bezpośrednio przy kuchence i blacie roboczym, bo będzie często brudne.

Mała kuchnia w bloku – jakie meble do niej pasują?

Duży wpływ na to, jak będziemy odbierać cały wystrój, mają meble. Liczą się nie tylko kolory, ale też ich wzór czy ustawienie. Po pierwsze muszą być na jednym poziomie. W większych pomieszczeniach czasem montuje się na przykład szafki wiszące na różnych wysokościach, co pozwala uzyskać oryginalny efekt. W małej kuchni takie ułożenie byłoby przytłaczające i wprowadziłoby chaos. Tak samo zrezygnujmy z mebli bardzo wysokich, one z kolei sprawią, że kuchnia będzie wyglądać na mniejszą.

Ponadto meble podobnie jak całe wnętrze powinny być jasne. Najlepszy rezultat osiągniemy, kiedy postawimy na odbijające światło fronty z połyskiem, albo na szafki wiszące z przeszkleniami. Na wrażenie lekkości wpływa również oświetlenie w szafkach.

Aranżację dopełni przemyślane oświetlenie

Wspomnieliśmy już, że przy szafkach przyda się oświetlenie dekoracyjne. Uatrakcyjni i powiększy przestrzeń, ale nie jest jedynym, o jakim należy pamiętać. Podstawą jest oświetlenie ogólne, czyli sufitowe. Oprócz tego należałoby doświetlić blat roboczy albo stół, jeśli kuchnia pełni także funkcję jadalni. Dobrą propozycją są tutaj różnego rodzaju kinkiety. Natomiast oświetlenie dekoracyjne warto dać w tych miejscach, w których są ciekawsze miejsca, jakie chcemy wyeksponować, jak wnęka. Niektórzy o tej formie oświetlenia zapominają, jednak to właśnie ono podkreśla charakter wnętrza, sprawia, że aranżacja jest bardziej dopracowana i przytulna.

Galeria zdjęć