Nowoczesna i funkcjonalna kuchnia

Kuchnia jest pomieszczeniem, nad którego aranżacją trzeba się wyjątkowo zastanowić. Idealny wystrój musi łączyć w sobie ergonomię, przyjemny klimat i modny wygląd. Osiągnięcie równowagi między nimi nie jest proste. Jak zatem powinna być zorganizowana nowoczesna i funkcjonalna kuchnia?

Podczas planowania aranżacji przede wszystkim musimy kierować się tym, jak duża jest kuchnia, czy jest otwarta na salon lub jadalnię, czy zamknięta. Inaczej wygląda również ustawność każdego pomieszczenia. Pojęcie idealnego wnętrza we wszystkich przypadkach będzie różne, najważniejsze to maksymalnie wykorzystać potencjał, a całość dopasować do swoich potrzeb i upodobań.

Nowoczesna i funkcjonalna kuchnia to przede wszystkim ergonomia

Kuchnia musi gwarantować, że przygotowywanie posiłków będzie przebiegać sprawnie i wygodnie. Z tego względu układ mebli, ich wielkość i ustawienie muszą uwzględniać to, w jakiej kolejności wykonuje się czynności w kuchni. Istotna jest też odpowiednia przestrzeń robocza. Wygoda w trakcie gotowania sprzyja miłej atmosferze i sprawia, że wspólne gotowanie może być przyjemniejsze. Warto zatem, by wysokość blatu dostosować do wzrostu domowników, piekarnik umiejscowić na poziomie wysokości oczu, koło kuchenki zostawić nieco przestrzeni, by móc odstawić naczynia. Trzeba także rozplanować umiejscowienie kontaktów i sprzętów AGD.

Podział na strefy i organizacja mebli

Dobrze przemyślana nowoczesna i funkcjonalna kuchnia będzie podzielona na strefy. Przestrzeń musimy tak zorganizować, by rozgraniczyć część na zmywanie, przygotowywanie posiłków, czy przechowywanie. To znacznie zwiększy wygodę poruszania się po kuchni i wpłynie na szybkość pracy. Poza tym warto uwzględnić, że meble kuchenne, jakie mamy do dyspozycji obecnie, pozwalają na indywidualne dopasowanie szafek, półek, szuflad i przegródek. Dzięki temu możemy wnętrze każdego mebla dostosować do produktów, przedmiotów i sprzętów, jakie posiadamy.

W podążaniu za trendami

Kiedy już wiemy co i gdzie powinno się znaleźć, warto popracować nad stylem i prezencją kuchni. Stylów aranżacyjnych jest mnóstwo tak jak i propozycji na to, by je wprowadzić w swoje wnętrza. Podczas przeglądania inspiracji natkniemy się na wiele ciekawych pomysłów, ale nie oznacza to, że każdy z nich sprawdzi się w naszym domu. Nowoczesna i funkcjonalna kuchnia powinna być spójna w zakresie stylistyki. Nie możemy łączyć mebli rustykalnych, z surowym betonem na ścianie, który zaleca się przy stylu industrialnym. Jeśli zdecydujemy się na konkretny styl, musimy zapoznać się z tym, jakie materiały, kolory i dodatki będą wpasowywały się do jego zasad. Jedynie w ten sposób stworzymy zachęcające wnętrze.

Oprócz tego nie możemy zapominać o samym pomieszczeniu, czyli o wcześniej wspomnianej wielkości i ustawności. Za pomocą kolorów i dodatków możemy nim optycznie manipulować. Przy małej kuchni unikajmy kolorów ciemnych, kontrastujących, dużej liczby przedmiotów na blatach i dodatków. Całe wnętrze wydałoby się jeszcze mniejsze. I w drugą stronę – jeśli mamy dużą kuchnię, możemy włączyć liczne kontrasty i drobne desenie. Uzyskamy dzięki temu ładną i stylową aranżację.

Galeria zdjęć