Oświetlenie do sypialni – o czym pamiętać i jak dobrać?

Wystrój domu ma zachęcać do spędzania w nim więcej czasu. Ma być z jednej strony praktyczny z drugiej estetyczny. Każde pomieszczenie pełni inną funkcję, toteż do aranżacji podchodzi się nieco inaczej. Zawsze jednak obok mebli za klimat wnętrza odpowiada oświetlenie. Jakie oświetlenie do sypialni okaże się strzałem w dziesiątkę?

Sypialnia kojarzy się przede wszystkim z łóżkiem w centralnej części, szafą, komodą i szafkami nocnymi. Jeśli chodzi o podstawowe wyposażenie, jest to wystarczające. Jednak za klimat panujący we wnętrzu w dużej mierze odpowiada oświetlenie. To również ono będzie wpływać na to, czy poczujemy pożądaną senność, czy wprost przeciwnie, rozbudzimy się i zaczną nam towarzyszyć kłopoty ze snem.

Oświetlenie do sypialni nie zawsze takie samo

Aby odpowiedzieć na kluczowe pytanie, musimy zdefiniować, czego będziemy oczekiwać od dobrze urządzonej sypialni. Przede wszystkim jej aranżacja ma sprzyjać odpoczynkowi. Światło nie może być więc zbyt intensywne, ma pomóc się wyciszyć. Po drugie potrzebne będą różne źródła światła. Podczas przeglądania garderoby i w trakcie codziennych aktywności sprawdzi się oświetlenie ogólne sufitowe, natomiast przed snem przyda się coś o mniejszym natężeniu i blisko łóżka.

Przemyślana aranżacja uwzględnia kilka różnych źródeł światła, co projektanci podkreślają od lat. Oświetlenie sufitowe powinno równomiernie doświetlać całe wnętrze. Jednak oprócz niego należy niektóre strefy użytkowe dodatkowo doświetlić, by zwiększyć wygodę korzystania. W przypadku sypialni taką strefą może być garderoba bądź toaletka. Są to miejsca, w których pożądane jest większe natężenie. Tak samo istotna jest lampka nocna. Powinna umożliwić czytanie książki, ale przy tym nie razić. W tej kategorii opraw świetlnych do wyboru są lampki stojące i kinkiety.

Warto też rozważyć oświetlenie dekoracyjne. Może być przy suficie, pod łóżkiem lub w innej części pomieszczenia. Nie daje co prawda dużego światła, ale sprawia, że wystrój jest przyjemny w odbiorze. W tym celu doskonale sprawdzają się taśmy LED.

Oprawa świetlna zgodna ze stylem aranżacyjnym

W zależności od tego, w jakim stylu aranżacyjnym jest sypialnia, inne wybieramy lampy. Chociaż będą pełnić tę samą funkcję, to mogą być przy tym dekoracją i kropką nad „i” w wystroju. Przykładowo przy wystroju skandynawskim powinny być jasne, proste i z elementami drewna. Natomiast styl glamour wymaga elegancji – kryształy, welur i połysk to coś w sam raz.

Ważna barwa światła

Mając już sprecyzowane, gdzie będą lampy, trzeba przejść do kolejnej istotnej kwestii, a mianowicie barwy światła. Zimne światło rozbudza i zwiększa koncentrację, dlatego zaleca się je w pomieszczeniach do pracy. Natomiast im barwa jest cieplejsza, tym bardziej kojąco i wyciszająco wpływa na organizm. I właśnie o to chodzi nam w sypialni. Najlepiej przy tym, by było to światło rozproszone, które odbija się od sufitu, nie powodując cieni. W przypadku sypialni o świetle neutralnym lub zimnym można pomyśleć głównie przy wspomnianej toaletce.

Galeria zdjęć