Blaty kuchenne - rodzaje

Wybierając meble kuchenne, musimy zwrócić uwagę na szereg czynników. W tym liczy się trwałość i odporność na uszkodzenia. Elementem, który jest na to najbardziej narażony, jest blat. W zależności od tego, na jakie blaty kuchenne się zdecydujemy, ich prezencja, cena i wytrzymałość będą inne.

Im lepsze parametry techniczne mają blaty kuchenne, tym większe prawdopodobieństwo, że meble posłużą dłużej. To na blacie przygotowuje się posiłki, odstawia naczynia, czy gorące garnki. Nie każdy materiał będzie w równym stopniu odporny. A do tego trzeba spojrzeć na to, w jakim stylu urządzimy kuchnię i jakie dominują w niej kolory.

Blaty kuchenne – podstawowe rodzaje

Przeglądając meble kuchenne, osobno musimy zdecydować, jakie będą zawiasy, fronty, systemy otwarcia i właśnie blaty kuchenne. Do wyboru mamy kilka podstawowych rodzajów, które są dostępne u niemal każdego producenta mebli. Oprócz tego są też innowacyjne propozycje, które dopiero zyskują na popularności.

  1. Blaty kamienne. Jeśli priorytetem jest dla nas trwałość, to ta kategoria z pewnością nas usatysfakcjonuje. Wśród zalet obok trwałości wyróżnia się szeroką gamę kolorystyczną. Materiał ma zerową porowatość, więc nie wchłania wody. Niestety jest bardzo ciężki.
  2. Blaty drewniane. Drewno ma to do siebie, że jest eleganckie i stylowe niezależnie od tego, w jakim pojawi się pomieszczeniu. Drewniane blaty kuchenne są szlachetne i sprzyjają rodzinnej atmosferze, ale wymagają starannej pielęgnacji. Drewno musi być impregnowane, nie jest też odporne na działanie wody i temperatury.
  3. Blaty laminowane. Z reguły są z płyty wiórowej, którą pokrywa się laminatem. W porównaniu z pozostałymi to rozwiązanie jest najtańsze, ale jednocześnie sztuczne i najbardziej podatne na uszkodzenia.
  4. Blaty z konglomeratu. Powstają one z połączenia sproszkowanych pigmentów, żywicy akrylowej i wielu innych minerałów. Wizualnie są zbliżone do blatów kamiennych, ale znacznie są łatwiejsze w obróbce i mają mniejszą masę.

Nowe rozwiązania do nowoczesnej kuchni

Powyższe propozycje są znane od dawna, nie powinno więc nas dziwić, że są wybierane najchętniej. Jednak technologie nieustannie się rozwijają, a trendy wnętrzarskie zmieniają. Z tego względu producenci oferują nam coraz to nowe rozwiązania, także jeśli chodzi o blaty kuchenne. Ich wybór to prosta recepta, by dodać aranżacji kuchni ciekawszego charakteru. Jedną z ciekawszych propozycji, jakie są ostatnio modne, to blaty bardzo cienkie. W części przypadków mają grubość zaledwie 10-15 mm. Płyty kompaktowe, bo o nich mowa, łączą w sobie najważniejsze zalety większości powszechnie stosowanych materiałów. Są odporne na zarysowanie, ścieranie, parę wodną, środki chemiczne i temperaturę. Jednocześnie ich zewnętrzna powierzchnia może być antybakteryjna.

Warto zwrócić uwagę na ich nietuzinkowy i minimalny design. Są tak cieniutkie, że niemal ich nie widać. Ta oszczędność formy sprawia, że są stylowe i eleganckie. Szczególnie efektownie będą wyglądać w kuchniach zdominowanych przez styl nowoczesny.

Galeria zdjęć