Styl boho we wnętrzach

Wśród trendów ostatnich lat coraz częściej przewija się boho. Nawiązuje do natury, wolności, podróży. Pokochają go radosne dusze. Czym charakteryzuje się styl boho we wnętrzach?

Pierwsze skojarzenie z boho wiąże się z wybiegami i pokazami mody. Od lat znani projektanci prezentują kolekcje nawiązujące właśnie do boho. Jednak prawda jest taka, że styl boho to nie tylko ubrania. Możemy go także wprowadzić do naszego domu, dzięki czemu stanie się bardziej kolorowy i radosny. Przyjrzyjmy mu się nieco bliżej.

Dla kogo styl boho to dobra propozycja?

Wbrew pozorom styl boho we wnętrzach uzyskamy bardzo łatwo. Daje nam dużą dowolność, a aranżację można porównać do pachtworku. Przewijają się elementy etniczne, ekologiczne, hippisowskie i nawiązujące do lat 60. Taki wystrój jest niezobowiązujący, ma w sobie sporo luzu i spontaniczności. Aby uzyskać imponujący rezultat nie trzeba wiele wysiłku. Mimo to nie jest to styl, jaki będzie podobał się wszystkim. Będzie strzałem w dziesiątkę dla kogoś, kto ma artystyczną i wyzwoloną duszę. Docenią go intelektualiści, osoby podkreślające swoją indywidualność. Jednak ktoś, kto lubi ład i porządek, a przy tym ceni sobie nowoczesny minimalizm, może czuć się trochę przytłoczony.

Styl boho we wnętrzach – charakterystyka

Kiedy pierwszy raz wejdzie się do pomieszczenia urządzonego w stylu boho, można odnieść wrażenie, że wystrój był dziełem przypadku. Znajduje się w nim wiele nieszablonowych zestawień wzorów i kolorów. Każda aranżacja jest inna, ale jest kilka motywów, które się niezmiennie przewijają i które mogą stanowić dla nas cenne źródło inspiracji.

Przede wszystkim nastawmy się na intensywne i kontrastujące ze sobą barwy. Z reguły dominują odcienie żółtego, czerwonego, niebieskiego i purpurowego. Nie wszystkim aż tak ekstrawaganckie barwy odpowiadają, ale nie znaczy to, że trzeba całkowicie rezygnować z tej stylistyki. Wystarczy, że postawimy na subtelniejszą wersję, czyli scandi boho. Trend ten nawiązuje do stylu skandynawskiego i bazą są stonowane kolory.

Najważniejsze są odpowiednie dodatki, drobiazgi. We wnętrzach boho jest mnóstwo ozdób. W pierwszej kolejności zwróćmy uwagę na takie przedmioty, jak kosze, dywany, narzuty, czy poduszki. Najlepiej, by przewijały się na nich ludowe lub etniczne wzory. Świetnie wyglądają różnego rodzaju plecionki, czy sznureczki. Nie możemy zapominać o roślinach doniczkowych, których jest sporo w każdym wnętrzu boho. Nie chodzi tylko o małe roślinki, ale też figowce, czy palmy. Na ścianach możemy wieszać reprodukcje obrazów, plakaty związane z festiwalami muzycznymi albo filmami.

Meble w stylu boho

Styl boho we wnętrzach ma nawiązywać do natury, zatem odrzućmy wszystkie tworzywa sztuczne i połyski. Postawmy na meble z naturalnych materiałów. Podstawą są meble drewniane. Żeby wyeksponować piękno i egzotykę wnętrza, warto wziąć pod uwagę szlachetne gatunki jak heban czy mahoń. Oprócz tego dobrze, by część mebli lub dodatków była z bambusu, lub wikliny. To nada lekkości i podkreśli charakter aranżacji.